„A MATEK NEM CSAK SZÁMOKRÓL SZÓL – HANEM A JÖVŐRŐL IS.”
Az „5K” olyan kulcsfontosságú képességek összefoglalója, amelyek szükségesek gyermekeinknek a boldogulásukhoz. Ezek egyaránt fontosak lesznek a munka világában és a társas kapcsolataikban is. Ezekre szükségük lesz a gyorsan változó és globalizálódó világban való sikeres élethez.
A kutatók szerint ezek a következők:
1. KRITIKAI GONDOLKODÁS: A komplex információk elemzése, értékelése és szintetizálása, hogy az ember megalapozott és átgondolt döntéseket tudjon hozni. Fontos a világban elérhető óriási információmennyiség hatékony feldolgozásához.
2. KREATIVITÁS: A problémamegoldásban és az innovációban elengedhetetlen képesség, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy új ötleteket és megoldásokat találjanak ki a meglévő helyzetekre.
3. KOMMUNIKÁCIÓ: A világos és hatékony önkifejezés képessége mind írásban, mind szóban, beleértve a digitális kommunikációs eszközök használatát is, melyek egyre fontosabbak a globális környezetben.
4. KOOPERÁCIÓ (EGYÜTTMŰKÖDÉS): Csapatban való hatékony együttműködés, amely segít abban, hogy az emberek különböző háttérrel és nézőpontokkal közösen dolgozzanak a közös célok elérése érdekében.
5. KULTÚRAKÖZI TUDATOSSÁG/KONTEXTUSÉRTÉS: Az a képesség, hogy valaki megértse és tiszteletben tartsa a különböző kultúrák értékeit és normáit, és sikeresen működjön multikulturális környezetben.
A jövőre való felkészítés azt jelenti, hogy neveljünk OLYAN EMBEREKET, AKIK KÍVÁNCSIAK, GONDOLKODNAK, EGYÜTTMŰKÖDNEK ÉS KÉPESEK BOLDOGULNI EGY SOKSZÍNŰ, GYORSAN VÁLTOZÓ GLOBALIZÁLÓDÓ VILÁGBAN. Ehhez az "5 K" kulcskompetencia jó iránytű.
Indul a sorozatom: Hogyan fejleszti a matek az 5K képességeket – és TE mit tehetsz szülőként, még ha kevés időd van is?
Nem a feladatmegoldás számít a legtöbbet – hanem az, ahogyan TÁMOGATOD A GONDOLKODÁSÁT.
A matek tanulása közben a gyerek nemcsak számol – GONDOLKODIK, MEGFIGYEL, KÉRDEZ, ÉRVEL, KREATÍV MEGOLDÁSOKAT TALÁL .Egy-egy bátorítás, kérdés vagy beszélgetés is lehet egy kis „mateklecke”.
Hetente megjelenő posztjaimban sorra veszem az öt kompetenciát. Elmondom, hogyan tud segíteni ezek fejlesztésében a matematika, valamint, hogy TE mit tudsz tenni azért, hogy fejlődjenek gyermeked ezen képességei.