Szeretnéd, ha gyermeked remekelne a geometria órákon, amikor szerkesztenie kell? Tudod, hogy mire figyelj, ha a legcélszerűbb vonalzót, körzőt vagy szögmérőt akarod megvásárolni neki?
Segítek eligazodni a hatalmas kínálatban, hogy a legjobb döntést hozhasd meg.
Többnyire a legegyszerűbbet érdemes megvenni mindenből.
Egyrészt a csillogó csicsás, szagos eszközök nagyon jó figyelem elterelők, DE ugye mi azt szeretnénk, ha gyerkőcöd a feladatára tudna koncentrálni.
Másrészt sok eszköz sajnos nem felel meg a funkciójának. Rossz eszközzel pedig jó munkát nem lehet végezni! Ugye, barkácsoló apukák?
VONALZÓK
Melyiket vegyük meg? Mi baj lehet egy vonalzóval?
A vonalzók éle! A legtöbbnek ferdén lemetszettek vagy lépcsősek a szélei. Na, ezekkel egy gyereknek nagyon meggyűlik a baja!
Hogy miért? Szerkesztéskor nagyon nehéz velük dolgozni, sokszor nem illeszthetők jól egymáshoz, ehelyett egymásra csúsznak. Ilyenkor garantált a bosszúság, türelmetlenség, a pontatlan munka, a kedv elvesztése. Végül a rossz jegyek.
Hogy miért gyártják mégis ezeket? 30-50 évvel ezelőtt a mérnökök számára készítettek ilyen kivitelezésű „lépcsős” ill. ferdén levágott szélű vonalzókat. Annak idején kézzel, tussal húzták ki ugyanis a tervrajzokat ezért hasznos volt ez a fajta vonalzó perem, amelyik eltartotta kissé a vonalzót Így nem folyt alá a tus. Ma már ez persze okafogyott, a rajzokat számítógépekkel készítjük, viszont megszokásból továbbra is gyártják ezeket a vonalzókat.
• Szóval nézd meg a vonalzók szélét, mielőtt megveszed! Keress olyanokat, melyeknek egyenes vágott a széle. (Ha sokan keressük, talán a kereskedők is rájönnek, hogy érdemes ilyenekből többet rendelniük.)
• Még valami: ne legyen a vonalzó hajlítható! Jó móka, de szerkesztéshez nem stabil. Nem fog tudni pontosan dolgozni vele a gyerkőcöd.
• A műanyag vonalzók sajnos törnek. A geometria füzetnek és a felszerelésnek egy merevebb mappa tökéletes védelmet nyújt. A körzőnek pedig a tolltartó, vagy saját tokja a legjobb hely.
A KÖRZŐ
Két dolog fontos: masszív legyen és hegyes!
Tehát az egyik dolog, hogy egyszerű, kevés mozgó alkatrészű, erős, robosztus, masszív legyen a körző. Olyan, amelynek szinte szét kell feszíteni a szárait használatkor. A lazuló szárú körzők miatt az iskolában mindig volt csavarhúzó a tolltartómban. Geometria órákon nagy megkönnyebbülés volt a gyerekeknek, amikor végre tudtak pontosan dolgozni a körzőjükkel.
• Sajnos árulnak olyan körzőket is, amelyeknek a csavarját burkolat takarja. Ezek javíthatatlanok. Legjobb, ha az ilyet meg sem veszed.
• Léteznek „komolyabb” körzők melyeknél a szár maga is hajlítható. Hasznuk általános iskolában nincs, viszont növelik pontatlanság kockázatát. Az ilyeneket is kerüljétek el!
A másik szempont, hogy hegyes legyen a körző, vékony vonalat húzhassunk vele. Ha gyermeked már rotring ceruzát használ, (nem tördeli a túl erős nyomás miatt a ceruzabeleket) akkor a rotring hegyű lesz neki a legjobb választás.
Ha viszont még nem fogja elég finoman az írószereket, akkor vásárolj hagyományos körzőt. Ilyenkor azonban legyen mindig nála póthegy valamint kis darab finom szemcsés smirgli. Nálam mindig volt a suliban. Gyors csiszolás és a korábban még tompa hegyekkel máris pontos, vékony vonalakat lehet húzni.
Vigyázat, nem érdemes kúposra hegyezni a körző „hegyet”. Inkább „csapott” legyen! Azzal hosszabb időn keresztül lehet precíz, vékony vonalakat húzni. (A bevezető fotón láthatod, hogy néz ki a „csapott” hegy.)
A SZÖGMÉRŐ
Milyen legyen? Egyszerű, könnyen használható.
A fotón zöld keretben lévőnél több beosztás, szám ne szerepeljen rajta. A számok viszont mindkét irányból leolvashatók legyenek!
Amikor gyermeked még csak tanulja a használatát jó, ha a sajátja nagyon hasonlít a táblai demonstrációs szögmérőhöz. 5-6. osztályban ezért a fotómon látható hagyományos papír szögmérő a legcélszerűbb. Igen, tudom, gyűrődik, szakad idővel, de filléres dolog. Tarthat gyermeked 2-3 darabot füzete borítójában. Sőt akár otthon is készíthettek ilyet. (Az első kommentben feltettem egy nyomtatható változatot. Célszerű műszaki rajzlapra nyomtatni.)
Ha már lesz gyermekednek mérési rutinja, tisztában van a különféle szögek mérésének logikájával választhattok más fajtát is. De kritikus szemmel! Pályám során sajnos láttam sok használhatatlan verziót is tanítványaim kezében. Ezeket kerüld el! Ha gyermeked már jól tudja használni a papír szögmérőt maga is rá fog jönni, hogy miért nehézkes vagy épp lehetetlen szöget mérni, azokkal a szögmérőkkel, amelyek a képemen piros keretben láthatók.
Remélem tudtam segíteni neked abban, hogy gyermeked olyan eszközzel mehessen geometria órára, amivel könnyen és gyorsan megtanul szépen, pontosan szerkeszteni. Így megszereti még a szerkesztést is a geometria órákon.